راهنمای کامل نگارش سی وی!

نگارش سیوی(cv)، یکی از ملاک های اخذ پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور به شمار می آید. سی وی در واقع همان تاریخچه ی تحصیلی فرد است شامل چند صفحه اطلاعات. اطلاعات شخصی، سوابق و دستاوردهای تحصیلی و شغلی متقاضی در این سند ثبت شده اند. با نگارش سی وی ، نشان می دهیم که صلاحیت و مهارت لازم برای ادامه ی تحصیل در رشته و دانشگاه مدنظر را خواهیم داشت.

چه نکاتی را در نگارش سی و ی ذکر کنیم؟

  • مشخصات فردی

در این قسمت مشخصات فردی شامل نام ونام خانوادگی، سال تولد، آدرس محل سکونت، ایمیل، شماره تماس ذکر می شود .

  • سوابق تحصیلی و دانشگاهی

در این بخش نام دانشگاه های محل تحصیل به همراه معدل، تاریخ شروع و پایان آن مقطع عنوان شود. ترتیب تاریخ باید به صورت معکوس باشد به این معنی که از آخرین تاریخ به اولین تاریخ بیان شود. همچنین عنوان پایان نامه های هر یک از مقاطع تحصیلی باید ذکر شوند( در صورت وجود).

  • مهارتها

در این قسمت شما می توانید مدارک و مهارتهای خود را ارائه دهید. گواهی های شرکت در کارگاه ها و سرتیفیکیت های دوره های مختلف را در این بخش ذکرکنید. می توانید مهارتهای تخصصی، مهارتهای عمومی و اجتماعی خود را بصورت جداگانه بنویسید. فعالیت مرتبط اعم از سخنرانی، چاپ مقاله و … را نیز ذکر کنید.

  • سوابق شغلی

در این بخش، سوابق شغلی (ترجیحا سوابق کاری مرتبط)، ذکر مسئولیتها و فعالیتها با توجه به سمت، تاریخ شروع و پایان ذکر شود. نام محل کار و راههای ارتباط با آنها نیز باید عنوان شوند.

  • مهارت های زبان

اگر شما دارای مدرک زبان ( انگلیسی یا سایر زبانها) هستید، می توانید در این بخش اطلاعات ان را ذکر کنید. نام آزمون، تاریخ اخذ مدرک و نمره ی کسب شده اطلاعات مورد نیاز هستند.

  • نشریات

در این بخش تالیفات شما اعم از کتاب و یا مقالات عنوان می شوند. عنوان کامل مقاله یا کتاب، نام نویسندگان، سال چاپ و نام انتشارات باید ذکر شوند. در نظر داشته باشید که شما می توانید مقاله هایی که در حال نوشتن آن هستید، نیز عنوان کنید.

  • عضویت ها

اگر عضو انجمن یا سازمان خاصی هستید( مثلا عضویت در انجمن روانشناسی ایران) در این بخش عنوان کنید. در این بخش نام گروه ها یا انجمن های دانشگاهی یا حرفه ای که عضو آن هستید را بنویسید. همکاری با گروههای حرفه ای یا دانشگاهی نشانگر علاقه و تلاش شما محسوب میشود.

  • افتخارات و جوایز

شما همچنین می توانید افتخارات و جوایز کسب شده ی خود را بنویسید. سوابق بورسیه های دانشگاهی، ثبت اختراعات، آموزش های دانشیاری، هر جایزه و دیپلم افتخاری را نیز می توانید در این بخش بنویسید.

در این بخش می توانید ترتیب موارد را براساس اهمیت قرار دهید.

رفرنس ها

در انتهای سی وی مشخصات اساتیدی که برای شما توصیه نامه نوشته اند را ذکر کنید. این مشخصات شامل نام استاد، رشته ی تحصیلی وی، شماره تماس و ایمیل هستند.

توصیه ی آخر

زمانی که نگارش سی وی خود را به اتمام رساندید می توانید آنرا برای افراد دیگر ارسال کنید و نظر ایشان را جویا شوید. مشاورین موسسه در تمامی مراحل نوشتن سی وی همراه شما هستند.